25 Mayıs 2009 Pazartesi

Fotoğraf Çekmek-10 (Evde Gün Işığını Kullanmak)

Bir süredir fotoğraf derslerine ara vermiştim. Bu konuda basit ama etkili bir konuya değinmek istedim.

Hepimiz evimizde vakit geçiriyoruz ve sevdiklerimizin fotoğraflarını çekerken bir miktar daha hoş olmasını istiyoruz. Evimize stüdyo kurmayacağımıza göre (ki en büyük stüdyo dünya, en büyük ışık kaynağı da güneştir) bedava ve daha orjinal olan stüdyomuzu nasıl kullanacağımızı bilmemiz gerekir (Yani bulunduğumuz ortamı).

Herkesin evinde ışık giren bir pencere vardır. Hele ki bu pencereden ışık süzülerek giriyorsa her türlü çekimimiz için ideal bir ortam oluşturur. Gerek evde ürettiğiniz el işleri, yiyecekler, evdeki objeler gerekse portre çalışmalarımızı bir pencere kenarında yapabiliriz.
İlk fotoğrafta ölçümün karenin hangi noktasına göre yapıldığı ve ışığın yönü görülmekte. Fotoğrafın fazlaca parlak olmasını istemediğim için az pozlayarak (yani enstantane [S] değerini yükselterek) aydınlık yerleri normal pozlanmış, normal pozlanacak yerleri de karanlık hale getirerek arkadaki kitaplık ve elektrik anahtarı (düğme) gibi fazlalıklardan da kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca yüzün bir tarafının ve saçların hafif parlak kalan bölgenin de karanlık olması fotoğrafı daha ilgi çekici hale getiriyor (Fotoğraf akşam üstü camdan süzülen ışıkta çekilmiştir).Bu da eğer fotoğrafı genel ölçümle veya otomatik pozlasaydık nasıl olacağının örneği. Fotoğrafın ilgi çekiciliği azalmış, birçok gereksiz detay karede ve fazla pozlamadan dolayı yüzün sol tarafındaki detaylar hemen hemen kaybolmuş.

Bir diğer örnek de sevgili kedimiz cipsiye ait. Bu fotoğraf stüdyo veya yapay ışık gibi dursa da öğleden sonra camdan süzülen ışık vasıtası ile çekilmiştir. Pozlama değeri kedinin üzerinden alındığı için fonda kalan abajur, yatak, duvar gibi ayrıntılar kaybolmuş sanki siyah bir fonda çekilmiş görüntüsü vermiştir.
Aslında çok zor şeyler değil. Tek yapmanız gereken cam kenarına bir nesne koyup veya eşinizi, çocuğunuzu oturtup değişik pozlama değerlerinde deneme yapmanızdır. Daha önceden de bahsettiğim gibi M modunu (Manuel) kullanarak eksi (-) pozlayabilir veya diğer programları (A, S, P veya resimli olan hazır programlar -tavsiye etmediğimi biliyorsunuz-) kullanırken pozlama telafisini (-) yönde yapabilirsiniz.

Elimizde artık dijital makineler varken denemeler yapmaktan hiçbir zarar gelmez. En kötü ihtimalle ayarlarınızı tekrar düzeltemez, fabrika ayarlarına dön dersiniz. O da olmazsa en yakın fotoğrafçıya veya makine satıcısına gidip rica ederseniz sizin adınıza ayarları ilk haline getireceklerdir.

Denemekten korkmayalım efendim, iyi günler dileklerimle...

6 yorum:

GeCe dedi ki...

deneyeceğim bende harika çıkmış resimler

funda dedi ki...

şu dersler o kadar işe yarıyor ki tabi benim makinayla uygulanabilirse uyguluyorum :)
teşekkürler :)

Serhat dedi ki...

Her makine ile uygulanır Funda dert etme :)
Sonuçları merak ediyorum GeCe.

Ful yaprakları dedi ki...

harika ya, yine çok güzel bilgiler öğrendim:)
ben tembellik etmeyip de başlasam artık şu çekimlere:)

Ozan Can Zehni dedi ki...

Ben bir türlü arka planı siyah yapamıyorum.Ölçüm modu olarak noktasal ölçüm modunu mu kullanmalıyım?

Serhat dedi ki...

Merhabalar Ozan Bey,

Bunu yapmanız için ışığın objenize düşmesi, arka plana daha az ışık yansıması gerekmektedir. Ölçümü de ışığın düştüğü bölgeye göre yaparsanız arka bölge koyu çıkar.

Eğer her taraf koyu çıkıyorsa, bu demektir ki fotoğraf karenize düşen ışık homojen. İstediğiniz ölçüm yöntemini kullanın ya her taraf aydınlık ya da her bölge karanlık çıkacaktır. Denemelerinizde aydınlık olmasnı istediğiniz objenin daha fazla ışık almasına dikkat ederseniz istediğiniz sonucu alabileceğinize inanıyorum.

Sevgiler, saygılar.