23 Şubat 2009 Pazartesi

Merhaba Blog

Fotoğraf sözcüğü eski yunanca fotos (ışık) ve grafein (çizmek, yazmak) sözcüklerinin birleşiminden meydana geliyorsa fotonomi de fotos ve nomos (yasa, kural) sözcüklerinin birleşiminden ışık kuralı gibi bir anlama çıkar mı? Belki de otonom sinir sisteminin bize istem dışı yaptırdığı nefes almak, kalp atışı fonksiyonları gibi fotoğraf çekmenin de fotomatiğe bağlandığı, gözün her gördüğünü fotoğraf karesi gibi algıladığı olaylar bütününe fotonomi denir (acaba?)

Aslında anlamsız bir kelimedir, uydurulmuştur ve sadece bir fotoğraf blogunun adı olabilecek sözcüktür. Şimdilik Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük'te yer almaz, yer alacağı da pek zannedilmemektedir.

Mutlu günler, mutlu haftalar...

10 yorum:

Ayça dedi ki...

Hoşgeldiniz Serhat Bey blog dünyamıza :)

Serhat dedi ki...

Teşekkür ederim Ayça Hanım :)

embir dedi ki...

Ay ay ay arkadaşımız eşi de blogcu olmuş, hayırlı olsun efendim.

MoonSun dedi ki...

Hayirli olsun yeni blogunuz, bir fotograf delisi olarak bilgilerinizden faydalanmayi umuyorum :) Kocaman sevgiler :)

Serhat dedi ki...

Çok teşekkür ederim embir ve MoonSun, bildiğim birşey varsa ve aktarabilirsem ne mutlu bana :)

Haydins dedi ki...

Hayirli olsun :) Ben cok soru sorucam ama yeni mak. bekliyorum :)

Paşa dedi ki...

hayırlı olsun ayçaya selamlar:))

Serhat dedi ki...

Teşekkürler Haydins ve Paşa, her türlü soruya elimden geldiğince cevap veririm, şimdilik alışmaya çalışıyorum bu blog işine

Yelda dedi ki...

Fotoğraf meraklısı, makina katili ben. Ayça sağolsun bana çok yardımcı oldu bıktı belkide umarım siz bıkmazsınız sorularımdan.
Blog dünyasına hoş geldiniz
Çok merak ettim yerlerde neyi kareliyordunuz?
Hayırlı olsun

Serhat dedi ki...

Teşekkür ederim Yelda, sorulardan hiçbir zaman bıkacağımı zannetmiyorum :) Aslında yerde iken 4-5 tane fotoğraf çekmiştim ama çok da istediğimiz gibi olmamıştı. Yol boşken çektiklerimden bir tanesinin linkini atayım da merakını gider en azından :) http://i713.photobucket.com/albums/ww132/ganara/artiAnd2more_kck.jpg